2014 KPRA CHAMPIONS

BAREBACKS

1st Go - Frank Morton & Logan Glendy

2nd Go - Frank Morton

3rd Go - Frank Morton

Finals Average Champion - Frank Morton

Year End Champion - Frank Morton

Reserve Champion - Wesley Cole

 

STEER WRESTLING

 1st Go - Joe Ross

2nd Go - Gary Collins

3rd Go - Richard Coats

Finals Average Champion - Ryan Swayze

Year End Champion - Ryan Swayze

Reserve Champion - Jake Ritz

 

RANCH BRONC

1st Go - only 2nd & 3rd

2nd Go - Cody Leggett

3rd Go - Salvador Torres

Finals Average Champion - Jeremy Lawton

Year End Champion - Salvador Torres

Reserve Champion - Jeremy Lawton

 

TIE DOWN ROPING

1st Go - Tanner Stec

2nd Go - Garrett Nokes

3rd Go - Garrett Nokes

Finals Average Champion - Garrett Nokes

Year End Champion - Garrett Nokes

Reserve Champion - Luke Blanton

 

SADDLE BRONCS

1st Go - Preston Kafka

2nd Go - Dalton Davis

3rd Go - Whit Petereson & Dalton Davis

Finals Average Champion - Preston Kafka

Year End Champion - Whit Peterson

Reserve Champion - Ben Engelman

 

 BREAKAWAY ROPING

1st Go - Morgan Kessler

2nd Go - Teddi Winslow

3rd Go - Cati Stanko

Finals Average Champion - Teddi Winslow

Year End Champion - Jessica Koppitz

Reserve Champion - Dara Belew

 

OPEN TEAM ROPING - HEADER

1st Go - Nick Becker

2nd Go - Levi Tyan

3rd Go - Levi Tyan

Finals Average Champion - Scott Smith

Year End Champion - Levi Tyan

Reserve Champion - Brandon Vaske

 

OPEN TEAM ROPING - HEELER

1st Go - Jered Hunter

2nd Go - Chris Sherman

3rd Go - Chris Sherman

Finals Average Champion - Wade Smith

Year End Champion - Chris Sherman

Reserve Champion - Travis Goad

 

40/40 TEAM ROPING - HEADER

1st Go - Brian Padilla

2nd Go - Justin Crist

3rd Go - Tim Gleason

Finals Average Champion - Justin Crist

Year End Champion - Brian Padilla

Reserve Champion - Justin Crist

 

40/40 TEAM ROPING - HEELER

1st Go - Frank Padilla

2nd Go - Brian Crist

3rd Go - Leon Winfrey

Finals Average Champion - Brian Crist

Year End Champion - Brian Crist

Reserve Champion - Frank Padilla

 

BARREL RACING

1st Go - Lydia Rijfkogel

2nd Go - Ellie Westberg

3rd Go - Sherri Odell

Finals Average Champion - Sherri Odell

Year End Champion - Sherri Odell

Reserve Champion - Katie Jolly

 

BULL RIDING

1st Go - Tyler Hessman

2nd Go - Dustin Stucky

3rd Go - Tyler Hessman

Finals Average Champion - Tyler Hessman

Year End Champion - Colter White

Reserve Champion - Tyler Hessman

 

MEN'S ALL AROUND CHAMPION

Garrett Nokes

 

WOMEN'S ALL AROUND CHAMPION

Katie Jolly

 

TIMED EVENT ROOKIE COWBOY

Lucas Phillips

 

ROUGH STOCK ROOKIE COWBOY

Ty Pellam

 

ROOKIE COWGIRL

Morgan Kessler

 

BAREBACK HORSE of the YEAR

342 - Lana Banana - McCloy Rodeos

 

SADDLE BRONC HORSE of the YEAR

531 - Badlands Bay - Medicine River Rodeos

 

BULL of the YEAR

103 - Showtime - JJ Rodeos

 

RODEO of the YEAR

McCracken

 

COMMITTEE of the YEAR

Leoti

 

MEMBER of the YEAR

Deb Christy